به دنیای زنبورعسل و زندگی سالم خوش آمدید، مفتخریم که بهترین و عالی ترین و طبیعی ترین ماده غذایی و دارویی دنیا را تقدیم شما می کنیم ...

طبع عسل ها و برسی مزاج ها

طبع عسل ها و برسی مزاج ها
عسل ماده ای شیرین ولی در عین حال شفابخش و مقوی ,در دیدگاه عموم به واسط همین مقوی و شفابخشی جایگاه خاصی  دارد و عموما  این ماده پر ارزش را به چشم یک ماده فوق العاده گرم نگاه می کنند و فکر می کنند که با خوردن اندکی از آن دچار گرمی خواهند شد و بعضی از افراد که بدنشان گرمی نمیپذیرد  نیز به خاطر این عقیده و این واکنش از خوردن این ماده پر ارزش امتناء می کنند بله درست است عسل بیشتر حالت گرمی دارد و بیشتر گونه های آن دارای طبع گرم هستند ولی همین عسل گونه های دیگری دارد که میتواند طبع سردو معتدلی هم داشته باشد

انواع عسلها در دنیا وجود دارد که هر فردی به نسبت مزاج خود باید نوع عسل مورد استفاده خود را انتخاب نماید  برای اینکه بیشتر با طبع عسل ها و مزاج خود آشنا شوید بهتر است موارد پایین را به دقت مطالعه کنید

ولی مسئله چیز دیگری است که ما در این بخش به آن میپردازیم مصرف عسل باید متناسب با نیاز و مزاج فرد صورت  بگیرید در غیر این صورت فرد مصرف کننده دچار مشکل خواهد شد و و از ویژگیهای ان محصول بی بهره خواهد ماند چیزی که هم اکنون  بعلت نبود اطلاعات عرضه کننده و مصرف کننده رعایت نمیشود  عسل ماده ایست که زنبور عسل ان را از شیره گلها و گیاهان جمع اوری میکند و پس از کار فرآوان که بیشتر آن در کندو انجام میگیرد  زنبور عسل  این شیره آبکی  را به عسل تبدیل می کند این شیره خصوصیات آن گیاهی را دارد که زنبور عسل از آن این شیره را جمع اوری کرده است ما همگی میدانیم که تمامی گیاهان دارویی دارای خصوصیات متفاوت و طبع های متفاوتی هستند پس عسل نیز میتواند به واسطه این که از این گیاهان تولید شده دارای ویژگیهای متفاوتی از هم باشد اصولا  پوشش گیاهی مناطق سردسیری مثل آذربایجان دارای طبع گرم و مناطق گرمسیر دارای طبع سرد میباشند

برای بدست آوردن این اطلاعات ما باید به گیاهی که زنبور از آن تغذیه کرده رجوع کنیم مثلا عسل آویشن. این عسل از بهترین و مرغوبترین عسلهای ایران وجهان بشمار میرود ودارای ویژگیهای خواص مخصوصی  است مثلا این عسل دارای طبع بسیار گرم وخشکی می باشد و دارای خواص درمانی بیشماری نیز هست این عسل برای افرادی که دارای طبع گرم هستند توصیه نمیشود این افراد با خوردن این عسل (به شرطی که خالص باشد ) به احتمال زیاد دچار گرمازدگی و واکنشهای   (گر گرفتگی + جوشهای در بدن وصورت ) خواهند شد   تجربیات نشان داده که این افراد بعلت این مشکلات از عسل استفاد ه نمیکنند و گله دارند  البته مصرف اندک ان مشکلی ایجاد نمیکند ولی در صورتی که برای درمان خاصی  و یا استفاده مکرر تجویز گردد فرد استفاده کننده دچار مشکل خواهد شد  اینگونه افراد باید از عسلهای که طبع ان نسبت به این عسل ملایم تر است و متناسب با مزاج آن فرد می باشد استفاده کنند مثل عسل گون .گشنیز و یا عسل کنار . عسل کنار یا سدر  این عسل یکی از مرغوبترین و با ارزشترین عسلهای ایران است که به واسطه ارزش غذایی بالا و خصوصیات  منحصر به فردش طرفداران زیادی دارد این عسل از درخت کنار یا سدر توسط زنبوران عسل تولید می شود طبع این عسل سرد و رو به معتدل معتدل  است و دارای پروتئین خاصی می باشد که فقط در این گیاه به وفور یافت میشود این عسل برای افرادی که طبع و مزاج انها گرم و خشک است توصیه میشود و افرادی که مزاج انها سرد است و ویا سردی بدن انها را گرفته است  نباید از این عسل استفاده کنند این گونه افراد بهتر است از عسلهای دارای طبع گرم و خشک استفاده نمایند  اغلب عسلهای تولید شده در جنوب و مناطق گرمسیر کشور دارای طبع سرد و یا ملایم می باشند جز موارد استثنا (که در ان مناطق گیاه با طبع گرم و خشک میروید )اکثر عسلهای بهاره نیز دارای طبع  معتدل وملایم میباشند

اصولا برای استفاده و جواب دهی عسل باید مزاج خود را بشناسید و متناسب با ان مزاج اقدام  به مصرف این ماده با ارزش غذایی بکنید که  ما در این قسمت  با این مزاجها بیشتر آشنا می شویم  شایان ذکر است که متاسفانه در ایران مراکز تخصصی عسل انگشت شمار است و مردم دسترسی به چنین مراکز تخصصی را ندارند و این ماده پر ارزش در همه جا و بدست همه کس عرضه میگردد بی انکه عرضه کنندگان ان آشنایی و تخصص لازمه را داشته باشند  که جای بس تاسف دارد زیرا ما اعتقاد داریم که جهت کسب نتایج قابل توجه باید مزاج فرد مصرف کننده مشخص گردد و متناسب با نیازفرد اقدام به تجویز  عسل برای درمان وی گردد  در غیر اینصورت نتیجه حاصله شده راضی کننده نخواهد بود و وجهه این ماده پر ارزش زیر سوال خواهد رفت

شناسایی طبع و مزاج
شناسایی طبع یا مزاج انسان از جمله مباحثی است که نه تنها در طب سنتی ایران بلکه در سایر طب های سنتی جهان مثل طب سنتی چینی، رومی، یونانی و هندی نیز دیده می شود. از این رو شناسایی مزاج و پرداختن به آن در طول زندگی یکی از مهم ترین و کاربردی ترین شیوه ها برای حفظ سلامت، تندرستی و نشاط عمومی بدن است.

شناسایی ویژگی ها و خصوصیات بدنی و پرداختن به آنها نقش بزرگی در عملکرد صحیح و مناسب اندام ها و اعضای درونی بدن از قبیل مغز، دستگاه اعصاب، دستگاه گوارش، کلیه ها و دیگر اعضای بدن دارد.

مصرف مواد غذایی مناسب و همسو با مزاج و طبع افراد کمک می کند تا ما در زندگی کمتر با اختلال ها، بیماری ها و تنش های جسمی و روحی روبه رو شویم و در مقایسه با افراد دیگر سلامت بیشتری داشته باشیم. با مطالعه این مطلب، می توانید تا حدود زیادی با نوع مزاج و طبع خود آشنا شوید. اگرچه برای شناسایی دقیق تر و مطمئن تر مزاج و طبع بدن توصیه می کنیم با یک متخصص طب سنتی در این زمینه مشورت کنید.

:مزاج تان را شناسایی کنید
برای شناسایی مزاج و طبع هر فرد لازم است ویژگی ها و خصوصیات جسمانی وی مورد بررسی قرار گیرد. این شیوه یکی از ساده ترین راه ها برای شناسایی طبع و مزاج هر فرد است که اگر چه روشی ساده به نظر می رسد اما در عین حال دقت و هوشیاری زیادی برای شناسایی مزاج و کیفیت آن لازم است به گونه ای که در بسیاری از موارد پیچیدگی هایی برای شناسایی طبع اتفاق می افتد که شاید تشخیص مزاج برای فرد عادی ممکن نباشد.

با وجود این برای شناسایی مزاج بررسی میزان گوشت و چربی بدن، بررسی ویژگی محل لمس شده در بدن از قبیل نرمی و سفتی، رنگ پوست، ویژگی های مو، شکل و خصوصیات اعضا، چگونگی خواب و بیداری،کیفیت و خصوصیات فضولات بدن و فعل و انفعالات حرکتی همگی از جمله مواردی است که برای تشخیص مزاج و طبع جبلی افراد مورد استفاده قرار می گیرد، اگر چه تک تک اندام و اعضای بدن علاوه بر مزاج جبلی که حاکم بر بدن است دارای مزاجی جداگانه هستند و گاهی ممکن است با غلبه یکی از اخلاط بدن در یکی از اندام ها روبه رو شوند و این مسئله اختلال هایی در عملکرد آنها پدید آورد.

با مطالعه هر یک از سرفصل هایی که در این شماره و شماره های بعدی مجله سیب ارائه می شود و با جمع زدن علامت هایی که در مقابل هر یک از انواع مزاجی می زنید تا حدود زیادی می توانید نوع مزاج خود را تشخیص دهید.

 سردی و گرمی بدن را بررسی کنید
برای شروع باید سردی و گرمی بدن را بررسی کنید. به کمک این روش می توانید نخستین قدم را برای شناسایی گرمی یا سردی مزاج تان بردارید. تنها کافی است بخشی از بدن مانند ساعد فرد را لمس کنید و دقت کنید که با لمس آن چه احساسی را تجربه می کنید.
-در صورتی که با لمس بدن فرد مثلا لمس ساعد یا بازویش احساس گرما و حرارت کردید او دارای مزاج گرم است.
-اما اگر هنگام لمس بدن فرد احساس سرما کردید این امر یکی از نشانه های سردمزاجی در آن فرد است.

  بافت بدنی نرم دارید یا سفت؟
مرحله بعدی برای شناسایی نوع مزاج، بررسی میزان نرمی و سفتی بافت های بدن، عضلات و پوست فرد است. چرا که افراد مختلف در مقایسه با هم بافت های بدنی متفاوتی دارند که تشخیص و شناسایی دقیق آنها می تواند جزئیات کامل تری برای شناسایی نوع مزاج در اختیار فرد قرار دهد.

-در صورتی که با لمس بدن فرد گرما احساس کردید و علاوه بر گرما متوجه شدید بافت بدنی او نرم است و با فشار سرانگشتان بافت به راحتی فرو می رود این فرد علاوه بر گرمی مزاج دارای رطوبت نیز هست. بنابراین او ویژگی های مزاج گرم و مرطوب را دارد.

-اما در صورتی که با لمس کردن بدن فرد احساس گرما کردید اما خشکی و زبری خفیفی را زیر سرانگشتان دست تان احساس کردید او علاوه بر گرمی، خشکی مزاج نیز دارد. پس او یکی از علائم گرمی و خشکی مزاج که همان حس گرما و خشکی در بافت و پوست بدن است را دارد.

-ممکن است با لمس بدن فرد تجربه دیگری داشته باشید. در شرایطی که با لمس بدن فرد احساس سردی کردید اما این سردی با نرمی پوست و بافت گوشت آلود بدن نیز همراه بود او دارای یکی از علائم مزاج سرد و مرطوب است که در میان درمانگران طب سنتی با عنوان مزاج سرد و تر نیز معروف است.

-و اما در شرایطی که شما بدن فرد را لمس کردید و از آن سرما دریافت کردید و در عین حال با لمس بافت بدن با سختی و سفتی رو به رو شدید و احساس کردید بافت بدن او خشک است می توانید او را دارای ویژگی های مزاج سرد و خشک بدانید.

  پوست شما چه رنگی است؟
بررسی رنگ پوست در کنار بررسی بافت بدن و سردی و گرمی آن می تواند سومین گام برای نزدیک شدن به نوع مزاج و طبع هر فرد باشد. درمانگران طب سنتی برای شناسایی نوع مزاج علاوه بر بافت بدن و استخوان بندی به رنگ پوست نیز برای شناسایی نوع مزاج افراد توجه می کنند. از دیدگاه این درمانگران رنگ پوست می تواند نشانه خوبی برای بررسی نوع مزاج و طبع باشد.

-در شرایطی که پوست فرد سفیدرنگ و مایل به سفید باشد می تواند نشانه خوبی برای تشخیص سردمزاجی فرد باشد. البته این رنگ علاوه بر این می تواند نشانه کم خونی او نیز باشد.

-افرادی که پوست بدن آنها قرمز رنگ یا مایل به قرمز است از جمله افرادی هستند که دارای مزاج گرم هستند. این افراد پوست مایل به صورتی و قرمز دارند و علاوه بر گرمی مزاج در گروه افراد پرخون نیز قرار دارند.

-کسانی که پوست بدن شان زرد رنگ یا مایل به زردی است از جمله افرادی هستند که علاوه بر گرمی مزاج با خشکی مزاج نیز رو به رو هستند. این افراد در طول زندگی با مشکلات ناشی از غلبه صفرا در بدن رو به رو می شوند.

-در افرادی که پوست بدن آنها تیره و کدر است و به اصطلاح رنگ لب آنها بادمجانی رنگ است نشانه های مزاج سرد و خشک وجود دارد. این افراد با غلبه سودا نیز در بدن روبه رو هستند.
مردان و زنانی که پوست آنها سفید رنگ و مایل به رنگ گچ است. در گروه مزاج های سرد و مرطوب یا سرد و تر قرار دارند. یکی از نشانه های بارز وجود این افراد غلبه بلغم است که بر زندگی روزانه آنها تاثیرگذار است.

  عضلانی هستید یا استخوانی؟
یکی دیگر از مواردی که درمانگران طب سنتی به کمک آن برای شناسایی مزاج افراد مختلف اقدام می کنند، بررسی ظاهر و شکل اندام، عضلات و میزان عضلانی بودن بدن است.
-افرادی که دارای بلاتنه ای فراخ و پهن هستند دارای گرمی مزاج اند.
-افرادی که اندام های بدن آنها بزرگ است و عروق برجسته و نبض قوی دارند هم اصطلاحا دارای گرمی مزاج هستند.

-در صورتی که فردی عضلات کلفت و بزرگ و تاندون های ظریف تر داشته باشد این امر نیز نشانه گرمی مزاج است.
-برخلاف موارد ذکر شده اگر فردی دارای اندام های کوچک و بلاتنه کوچک داشته باشد این امر نشانه سردی مزاج است.
-داشتن نبض ضعیف و عضلات ظریف نیز از دیگر علائم سردی مزاج در افراد است.

-درمانگران طب سنتی افرادی را که دارای چهره لاغر و پوست به استخوان چسبیده دارند، دارای مزاج خشک می دانند.
-افرادی که مفاصل قابل مشاهده و برجسته دارند و غضروف حنجره و بینی آنها نیز برجسته و واضح است در گروه افرادی که دارای مزاج خشک هستند، قرار می گیرند.

 چند ساعت در شبانه روز می خوابید؟
یکی دیگر از روش های شناسایی مزاج و طبع هر فرد بررسی ساعت، کیفیت و چگونگی خواب هر فرد است. درمانگران طب سنتی با بررسی کیفیت و کمیت خواب و بررسی دیگر ویژگی های فردی می توانند مزاج افراد را شناسایی کنند. از دیدگاه این گروه افرادی که در طول شبانه روز به اندازه کافی می خوابند و افرادی که در خوابیدن افراط و تفریط می کنند طبع و مزاجی متفاوت دارند.

اگر در گروه افرادی هستید که ساعت خواب شما بیشتر از حد مجاز یعنی ۸ ساعت است در این صورت در گروه افرادی قرار دارید که دارای مزاج سرد و تر یا سرد و مرطوب هستید.
ولی اگر ساعت خواب شما کمتر از ۸ ساعت است و شما در بیشتر ساعات روز بیدار هستید و کار می کنید یا خود را به کاری سرگرم و مشغول می کنید در گروه افرادی که دچار مزاج گرم و خشک هستند، قرار می گیرید.

 به موهای تان نگاه کنید
برای تشخیص نوع مزاج نیاز به بررسی مو، جنس و کیفیت رشد آن دارید. به این ترتیب می توانید پنجمین فاکتوری را که به شناسایی نوع مزاج شما کمک می کند، بررسی کنید. جنس مو و میزان رشد آن در افراد مختلف که مزاج های متفاوتی دارند، فرق می کند.

-افرادی که سرعت رشد موهای شان زیاد است و در گروه افراد پرمو قرار می گیرند، از جمله افرادی هستند که به گفته درمانگران طب سنتی در گروه مزاجی گرم جای می گیرند.
-اما افرادی که رشد موی آنها کم است به گونه ای که از این موضوع شکایت دارند در گروه افراد سردمزاج قرار می گیرند. این گروه علاوه بر آنکه موی سر و ابروی شان کم پشت است در دیگر اندام های بدن شان نیز موی زیادی ندارند.

-اگر رشد مو در مرد یا زنی خیلی سریع باشد به گونه ای که او احساس کند موهایش بیش از حد طبیعی زود رشد می کند و بلند می شود در صورتی که دیگر علائم را داشته باشد در گروه افرادی قرار می گیرد که مزاج گرم و خشک دارد. در کنار این مورد مجعد بودن و حالت دار بودن موها نیز نشانه گرمی و خشکی مزاج است و نباید از آن غافل بود.

-نازکی مو نیز یکی از دلایلی است که می تواند نشانه سردی و تری مزاج افراد باشد. بنابراین باید به این موضوع نیز توجه کنید و بهتر است برای بررسی آن از مشورت یک متخصص طب سنتی استفاده کنید. چون ممکن است کم پشتی و نازکی مو نتیجه یک بیماری باشد. علاوه بر این داشتن موی صاف و لخت نیز یکی دیگر از علائم مزاج سرد و مرطوب در مردان و زنان است.

-افرادی که موی کلفت دارند نیز در گروه افرادی که مزاج گرم و خشک دارند محسوب می شود و این امر یکی از نشانه های گرمی مزاج در مردان و زنان است.
-رنگ موی مردان و زنان نیز یکی دیگر از نشانه های تشخیص مزاج است. افرادی که رنگ موی آنها سیاه است معمولا در گروه افرادی که طبع گرم و خشک دارند قرار می گیرند.

-افرادی که رنگ موی آنها به سفیدی میل می کند و زودتر از بقیه تارهای سفید در سر آنها دیده می شود نیز از جمله افرادی هستند که مزاج سرد و تر دارند.

  اجابت مزاج
رنگ مدفوع و کیفیت آن از دیگر مواردی است که توسط درمانگران طب سنتی برای تشخیص نوع مزاج استفاده می شود. برای این منظور بررسی کل فضولات بدن شامل ادرار، مدفوع، عرق، مو، ناخن و خون در تشخیص دقیق نوع مزاج و طبع موثر است.

-اگر رنگ مدفوع یا ادرار تیره تر از حد معمول یا بدبوتر از حد نرمال باشد این امر نشان دهنده گرمی مزاج و غلبه صفرا در بدن است.
-بی رنگ بودن فضولات و کم بودن بوی آن از علائم سردی مزاج است.

  میزان سازگاری شما با محیط چگونه است؟
اگر عضوی در برخورد با گرما، سرما، خشکی و رطوبت خیلی سریع آن را بپذیرد این موضوع نشان دهنده غلبه آن مزاج است. به عنوان مثال اگر در معرض گرما قرار بگیرید یا خوراکی با طبع گرم بخورید و زود احساس گرما درشما ایجاد شود این امر نشان دهنده گرمی مزاج شماست

نواع مزاج‌ها براساس طبیعیات قدیم، جهان نظام طبیعت بر پایه ۴ عنصر اصلی آفریده شده است که عبارتند از:

.آتش

هوا  .

آب   .

.خاک

این چهار عنصر در بدن انسان به ۴ خلط (اخلاط اربعه تبدیل می‌شوند:

   صفرا.

.دم    

.بلغم

.سودا

هر یک تاثیرات خاصی در بدن انسان ایجاد می‌کند. بر اساس طب سنتی۹ نوع مزاج کلی وجود دارد:

مزاج معتدل

مزاج سرد

مزاج گرم

مزاج تر

مزاج خشک

مزاج گرم وتر

مزاج گرم وخشک

مزاج سرد وتر

مزاج سرد وخشک

علائم مزاج گرم و تر (دموی):

افراد با این مزاج پوست نرم، مرطوب و گرمی دارند، منافذ پوستی درشتی دارند که از علایم منافذ درشت خوب عرق کردن است.

رگهای دست آشکار و برجسته است،

رنگ پوست گندم‌گون یا گلگون است رنگ چشم (سفیدی) با گرایش قرمز است ،رنگ مردمک میشی تیره و سیاه است

موی سر: درشت و قابل انعطاف و دارای پیچ درشت است، رنگ مو: سیاه خرمایی تیره و روشن و معمولاً پر موهستند.

مزه دهان،‌ شیرینی صبحگاهی است، دهانشان کم رطوبت است و کم تشنه می‌شوند.

اشتهای زیاد و خوراک خوبی دارند، توان هضم غذا بسیار بالاست نفخ معده ندارند، یبوست ندارند،

گرایش به شیرینی کم دارند و گرایش به شوری هم بسیار اندک است. گرایش به ترشی کم دارند.

بوی بد دهان ندارند، بوی بد مدفوع ندارند، قار و قور شکم ندارند

تمایل به سردی‌ها ندارند ولی تمایل به گرمی‌ها اندکی دارند.

افراد دموی باید غذاهای خنک و سردی مثل آش انار، آش آلو، آب زرشک خیار، مرکبات و ماست و… مصرف کننده تا حرارت بدن تعدیل شود.

اگر فرد دموی همراه با غذای گرم مثل شیرینی‌جات از مواد و اغذیه سرد استفاده نکند دچار جوش و خارش بدن، گر گرفتگی، بیقراری، کهیر، سوزش ادرار، سوزش سر دل، و آفت دهان خواهد شد.

علائم مزاج گرم و خشک (صفراوی) :

افراد با این مزاج دارای پوستی خشک و بدون رطوبت، دارای منافذ پوستی درشت

رگهای دست گاهی آشکار و گاهی پنهان هستند

رنگ پوست گرایش به زردی دارد

سفیدی چشم سفید با گرایش زرد است، مردمک چشم میشی روشن است

موی سر، خشک و ضخیم و برجسته است، رنگ مو، سیاه و خرمایی است و صفراوی‌ها غالباً کم‌مو هستند.

مزه دهان تلخ صبحگاهی است، غالباً دهان خشک و تشنه است

افراد صفراوی کم اشتها هستند، توان هضم غذا بالاست، نفخ معده ندارند، یبوست ندارند

گرایش به شیرینی و شوری هم ندارند.

افراد صفراوی غالباً گرایش به ترشی دارند

بوی بد دهان ندارند، بوی بد مدفوع ندارند، قار و قور شکم ندارند

تمایل به سردی‌ها دارند و از گرمی‌ها گریزانند.

افراد صفراوی غالباً در اثر حجامت تعدیل مزاج یافته و رنگ و رویی به مراتب روشن‌تر از قبل خواهند داشت، اشتهای آنان با حجامت افزایش می‌یابد و در صورت تکرار حجامت فربه و چاق خواهند شد.

علائم مزاج سرد و تر (بلغمی):

افراد با این مزاج دارای پوستی نرم و مرطوب ، غالباً سرد ، با منافذ ریز ( تعرق کم ) و رگ های پنهان هستند

رنگ پوست سفید

سفیدی چشم ، سفید بی حال ، مردمک آبی و روشن دارای موهای نرم و نازک و لخت با رنگ زرد ، بور و خرمایی روشن و سفید و غالباً افراد بلغمی بی مو هستند.

دهانی بی مزه ، مرطوب و پر آب دارند ، اشتهای زیاد و خوراک فراوان دارند ، توان هضم غذا در آنان کم است ، معده نفاخی دارند ، گاهی یبوست دارند

گرایش به شیرینی و شوری دارند به میزان زیاد. گرایش به ترشی

بوی بد دهان ندارند ، بوی بد مدفوع ندارند ، قار و قور شکم دارند

تمایل به سردی‌ها ندارند و در عوض تمایل به گرمی‌ها به شدت در آنان وجود دارد.

اگر بلغمی در سر اضافه شد بلاهت و حماقت ایجاد می‌کند که در اثر افزایش سردی در سر است ، تمام داروهای افزایش حافظه گرم هستند ، اوج سردی در مغز آلزایمر پدید می آورد. ( البته سرد و خشک ).

افراد بلغمی نباید سردی‌جات را به تنهایی میل کنند ( همراه با گرمی میل شود ). روغن نباتی ، کره گیاهی ، نوشابه ، برنج ، گوشت گاو، سوسیس و کالباس و فرآورده‌های این چنینی بلغم زا هستند و همه افراد به خصوص بلغمی‌ها باید از این گونه مواد باید پرهیز کنند.

علائم مزاج سرد و خشک (سوداوی):

افراد با این مزاج پوست خشک و بدون رطوبت و دارای منافذ متوسط، رگ های دست پنهان هستند،

رنگ پوست تیره است،

رنگ چشم (سفیدی) سفید تیره است. رنگ مردمک میشی و قهوه‌ای است.

موی سر، خشک و ضخیم یا مجعد است، رنگ مو، سیاه مات و جوگندمی است و فرد سوداوی معمولاً کم مو است

مزه دهان صبحگاهان شور مزه است و دهان، خشک و کم آب است،

اشتها زیاد، ولی خوراک کم است، توان هضم غذا بسیار کم است، نفخ معده فراوان دارند، یبوست دارند

گرایش به شوری و شیرینی دارند، گرایش به ترشیی ندارند

بوی بد دهان ندارند، بوی بد مدفوع، ندارند، قار و قور شکم دارن

تمایل به سردی‌ها ندارند و تمایل به گرمی‌ها دارند.

سودا چون سرد و خشک است افراد سوداوی باید از غذاهای سرد و خشک پرهیز کنند و در عوض از غذاهای گرم و تر مثل عسل استفاده نمایند.

غذاهای سرد و خشک مثل برنج که بدن را با افت رطوبت مواجه می‌کند، مهم ترین عامل یبوست است (به خاطر دفع رطوبت).

در کتاب های طبی قدیمی چنین آمده است:«اگر طبیب بتواند شخص سوداوی مزاج را راضی کند هنر کرده است!»

امیدوارم که با مطالعه طبع عسل ها و برسی مزاج ها  توانسته باشیم سهم اندکی در بیشتر شناساندن این محصول شگفت انگیز و اضافه کردن آن در سبد غذایی خانوار داشته باشیم.